W jakiej sytuacji przeprowadza się badania USG i RTG stawów kolanowych?

Badanie USG przegubów kolanowych jest jednym z najbardziej najważniejszych badań obrazowych używanych do diagnostyki dolegliwości kolan. Wielką zaletą tego badania jest jego mały koszt, prędkość uzyskiwania diagnozy, bezbolesność i duża precyzja.
USG kolan stosuje się przy podejrzeniu kontuzji kolana, różnych chorób reumatoidalnych lub chorób zwyrodnieniowych. Zazwyczaj do przeprowadzenia obserwacji skłania ból kolana, zaczerwienienie czy też obrzęki stawu kolanowego. Czym jest USG kolana, po co wykonuje się takie badania oraz kiedy przeprowadza się USG stawu kolanowego? Jakiego rodzaju są wskazania oraz jakiego rodzaju struktury stawu kolanowego można oceniać za pośrednictwem USG - odpowiedzi na powyższe pytania odnajdziesz w poniższym artykule. Badanie USG kolana jest wizualną metodą diagnostyczną w części ciała człowieka m.in. stawu kolanowego. Jeżeli interesuje Cię USG kolana Kraków to miejsce, gdzie możesz takie badanie przeprowadzić.

Jeśli Twoim celem na dziś jest odszukanie kolejnego tak niebanalnego tekstu jak ten, to bardzo zalecam tę ofertę (https://www.effector.com.pl/pl/okiennice/). Przemyśl to - ona Ci się spodoba.

Często badanie USG przegubów kolanowych uzupełnia się zamówionym prześwietleniem RTG kolana albo nawet rezonansem magnetycznym kolana.


rury
Author: Armacell
Source: Armacell


Tego typu zestaw obserwacji zezwala na poprawną diagnostykę chorób zwyrodnieniowych, reumatoidalnych albo takich, które ujawniły się przez kontuzje. Badanie jest całkowicie bezbolesne, szybkie, zaś koszty wykonania takiego badania nie są szczególnie duże, dlatego też jest to bardzo często przeprowadzane badanie w diagnostyce wszelkich problemów ze zdrowiem. Istotą badania ultrasonograficznego jest najczęściej emisja ultradźwięków przez specjalistyczną głowicę, które zostają odbijane od struktur wewnętrznych stawu. W zależności od gęstości oraz położenia obiektu, ultradźwięki zostają odbite w różnorodny sposób.
Docierają one znowu do głowicy, która przerabia i analizuje fale odbitych ultradźwięków przedstawiając wynik na monitorze. Badanie USG kolana pozwala na zobrazowanie tkanek miękkich stawu i struktur okołostawowych. Przy pomocy badania USG można by ocenić torebkę stawową, chrząstki, ścięgna czy też błonę.