Czym jest plik ISO i gdzie się go stosuje?

Wiele gier oraz aplikacji - zwłaszcza takich, które zajmują dosyć dużo miejsca - możemy ściągnąć z sieci w formie pewnego pliku. Czym jest tego typu plik oraz w jaki sposób go uruchomić - to opiszemy w poniższym artykule.


Sama nazwa ISO to nie jest skrót od angielskich wyrazów (jak ma to miejsce w rzeczywiście wielu wypadkach), lecz nazwa własna, której etymologia pochodzi od International Organisation for Standarization - międzynarodowej instytucji zrzeszającej krajowe instytucje normalizacyjne.


Spotykany przy użytkowaniu laptopów format ISO to ściślej rzecz ujmując ISO 9660 definiujący standard zapisu nośników optycznych. W praktyce dla typowego użytkownika *.iso znaczy tzw. obraz płyty. Żeby go wykorzystywać, należy wypalić nośnik CD, DVD, albo zainstalować w napędzie wirtualnym, a wtedy zostanie potraktowany on przez system tak jak nośnik fizyczny wkładany do napędu.


trendy
Author: Michael Pollak
Source: http://www.flickr.com


Taka czynność jest dość prosta, a poniższy przykład pokazuje jej użycie na przykładzie jakiegoś programu. Uruchamiamy program i wybieramy funkcję "Dodaj plik", wybieramy go w formacie ISO z dysku albo z nośnika wymiennego. Po wyborze należy zaznaczyć obraz i nacisnąć przycisk "Zamontuj". Jeżeli na płycie mieści się plik startujący, to po zamontowaniu powinien się uruchomić instalator. Jeżeli tak się nie stanie, należy wejść do "Mój komputer", zaś w tamtym miejscu możemy eksplorować dysk podobnie jak każdy inny nośnik danych. W internecie jest szczególna kategoria programów do obsługi obrazów płyt.

Jeżeli opisywany tekst Cię zaintrygował, to bez zwłoki wejdź na ten odnośnik, ponieważ on także Cię zainteresuje - to bardzo wciągająca treść (https://www.effector.com.pl/pl/drzwi-wejsciowe-panelowe/).

Są w tamtym miejscu bezpłatne programy, które pozwalają na korzystanie z możliwości takiego formatu zapisu informacji.
Jest to powszechnie stosowane rozwiązanie, które bardzo pomaga wielu użytkownikom komputerów. Po niewielkiej liczbie ćwiczeń, niemalże każdy mógłby rozpocząć korzystać z takiego obrazu płyty.