Skóra łojotokowa - w jaki sposób ją pielęgnować?

Połyskujący nos, błyszczące czoło a także policzki to kłopot nie tylko nastolatków. Cerę tłustą coraz to nagminniej mają również osoby po trzydziestce – przede wszystkim kobiety, rzadziej mężczyźni. Jak o nią troszczyć się i czego nie robić w czasie pielęgnacji? Tłusta skóra jest kłopotliwa jak też mało estetyczna. Powinniśmy ją często oczyszczać jak też nawilżać, żeby zmniejszyć ilość wydzielanego łoju.

pielęgnacja
Author: fotolia.pl
Source: fotolia.pl
Skóra łojotokowa uznawana jest za zło konieczne, a to z powodu wyglądu – cera tłusta jest gruba, ziemista, z dostrzegalnymi zaskórnikami, w dotyku lepka od pokrywającego ją sebum.

Chcesz zobaczyć opisywany problem z innej perspektywy? Jeśli tak, to najlepszą metodą jest kliknięcie tego linku. W tamtym miejscu zweryfikuj szczegóły .

Pomimo tych wszystkich wad skóra łojotokowa ma parę pozytywów – jest odporna na oddziaływanie wiatru, dobrze toleruje wodę a także mydło, jej posiadaczki dłużej cieszą się cerą gładką, bez zmarszczek, a w okresie starzenia nie wysusza się. Jednakże ten rodzaj cery na co dzień jest dość kłopotliwy w pielęgnacji, natomiast specyficzny dla cery tłustej nadwyżka sebum to nie tylko defekt estetyczny – również większa skłonność do kłopotów ze skórą takich, jak wypryski, albo infekcje grzybicze (prosto z tego źródła).To, że skóra łojotokowa pokryta jest cienką wyczuwalną warstewką łoju, a nos widać z daleka, wypływa z większej niż normalnie produkcji sebum, wydzielanego poprzez gruczoły łojowe. To, że jest go nadmiernie dużo, może mieć różne przyczyny. Na nadprodukcję łoju wpływ mogą mieć geny, zakłócenia w pracy układu trawiennego oraz przemiany materii, problemy z hormonami (przeskocz pod ten adres ), stres, pewne medykamenty (np. obniżające poziom cholesterolu), nikotyna, nieodpowiednia dieta (zwłaszcza uboga w produkty obejmujące witaminy A, C, B2 a także E), a nawet niewłaściwa pielęgnacja.

twarz
Author: Fotolia
Source: Fotolia
Nie jest prawdą, iż właścicielki łojotokowej cery mogą wyłącznie marzyć o lepszym wyglądzie. Właściwe kosmetyki i prawidłowa, systematyczna pielęgnacja są w stanie przywrócić cerze zdrowy, świeży wygląd, zmniejszyć łojotok jak też rozszerzone pory, usunąć zaskórniki. Do pielęgnacji najodpowiedniej stosować preparatów z tej samej linii kosmetycznej przeznaczonej dla cery tłustej. Powinny być to kosmetyki beztłuszczowe - ciekawy artykuł od ORGANIQUE . Podstawowy zestaw pielęgnacyjny to żel do demakijażu, tonik bez alkoholu, na dzień delikatny lekki krem matująco-nawilżający, najodpowiedniej z filtrem UV, na noc krem regulujący wydzielanie łoju. Niezbędnym dopełnieniem pielęgnacji będą bibułki matujące, peeling i maseczka do skóry tłustej. Gdzie zakupić wymienione kosmetyki sklep internetowy to idealne rozwiązanie.