Wyjątkowe zastosowanie pulsoksymetru

Obecnie różnorodność aparatury pomiarowej i diagnostycznej wykorzystywanej w medycynie daje spore możliwości w zakresie monitorowania bieżącego stanu zdrowia.


Oprócz popularnych urządzeń pomiarowych takich jak termometr i ciśnieniomierz, dostępne są również te mniej znane, ale w niektórych przypadkach niezwykle przydatne.


Takim urządzeniem jest na przykład pulsoksymetr.


Pulsoksymetr to elektroniczne urządzenie służące do nieinwazyjnych pomiarów saturacji krwi metodą pulsoksymetrii. Saturacja to najprościej ujmując procent wysycenia krwi tlenem. W standardowych warunkach saturacja wynosi 95-99%. Do uzyskania pomiaru wykorzystuje się stopień pochłaniania przez czerwone krwinki promieniowania czerwonego oraz podczerwonego zainstalowanego w pulsoksymetrze


mężczyzna w koszuli w kratkę
Author: AnEternalGoldenBraid
Source: http://www.flickr.com


Dobrze znany jest fakt, że w czasie wspinaczki na dużą górę saturacja spada.

Zaintrygowała Cię opisywana w tym poście kwestia? W takim wypadku kliknij ten link oraz poznaj ponadto więcej szczegółów na stronie (https://dodatkicukiernicze.pl/pl/c/Masy-cukrowe/23).

Wraz ze wzrostem wysokości następuje zmniejszanie się parcjalnego tlenu w powietrzu, co wpływa na ryzyko wystąpienia choroby górskiej. Z tego powodu pulsoksymetry mogą być stosowane przez wspinaczy górskich, jako urzadzenia zezwalające na przeprowadzenia badania w warunkach terenowych. Istnieją badania, które wykazują, że poziom wysycenia krwi tlenem ma przełożenie na poziom narażenia na występowanie choroby, a zatem urządzenie do pomiaru krwi pozwala określić prawdopodobieństwo niepowodzenia w dalszej wspinaczce. Trzeba jednak mieć na uwadze, że pulsoksymetr urządzenie wspomagające, w normalnych warunkach wyniki powinny być interpretowane jedynie w konsultacji z lekarzem - Czarmed.




Standardowo jest to urządzenie badające istotne parametry fizjologiczne, odzwierciedlające czynności oddechowe i wentylacyjne. Odpowiednie stosowanie pulsoksymetru oraz monitorowanie wyników umożliwia określić czy pacjent jest narażony na hipoksję.