Czapka dla bobasa – czym okryć główkę malutkiego dziecka?

Czapeczka, kapelusz czy też chusta – to nakrycia głowy, jakie w większości wypadków kupujemy dla niemowlęcia. Ale czy z pewnością wiemy, kiedy które okrycie głowy wkładać? I na co zwracać uwagę w trakcie zakupów, by dobrze je dopasować? Sprawdź, kiedy czapeczka jest niezbędna, a kiedy można jej niemowlęciu nie wkładać.


Kiedy porównasz wymiary główki malucha z wielkością całego jego ciałka, zapewne zauważysz, że jest ona nieproporcjonalnie wielka.


gry planszowe
Author: Bonsoni.com
Source: http://www.flickr.com
A jest tak dlatego, że to właśnie główką noworodek toruje sobie drogę na świat.

Wejdź na następną witrynę i dowiedz się (http://www.habapolska.pl/) sporo o podobnej dyscyplinie. Pod podanym adresem przygotowaliśmy dla Ciebie znaczną ilość wpisów.

Ogromna główka ochrania delikatne kości ramion jak też obojczyków przed uszkodzeniami, do jakich mogłoby dojść, kiedy (idź tutaj) latorośl przeciska się poprzez kanał rodny. Jednakże jest również i druga strona medalu. Po porodzie noworodek ma nie do końca sprawny system termoregulacji, dlatego też przez głowę traci wiele ciepła. Ażeby uchronić latorośl przed wyziębieniem, musimy ją zatem właściwie ochraniać - najodpowiedniej czapeczką.


Jeszcze niedawno pokutował zwyczaj, aby dzidziusiom do czasu skończenia trzech miesięcy życia wkładać czapkę w domu. Dziś wiemy, że nie ma takiej konieczności, a niekiedy jest to wręcz szkodliwe, dlatego że latorośl leżące w czapce w mieszkaniu, szczególnie w nagrzanym pomieszczeniu, jest w stanie się przegrzać. Możesz jednak zrobić wyjątek i wkładać maleństwu czapkę po kąpieli, na blisko pół godziny – lecz tylko wtedy, gdy kąpiecie smyka w nagrzanej łazience, a później przenosicie do znacznie od niej chłodniejszego Wnętrza. Muszą to być jednak czapki dla noworodka lekkie – najodpowiedniej wykonane z bawełny, która przepuszcza powietrze .


Czapka powinna znakomicie lgnąć do głowy, jednakże nie może być zbyt ciasna, aby nie cisnęła głowy maluszka i nie zostawiała na jego głowie bolesnych odcisków. Czapki zimowe dla dziewczynki mogą być wykonane także z bawełny, jednak z o wiele grubszej tkaniny.