W jaki sposób tanio skontrolować stan swoich stawów bądź mięśni?

Choć medycyna może pochwalić się nieprzerwanym postępem i wręcz co roku można zauważyć nowe sposoby walki z przeróżnego rodzaju chorobami, niemało osób boryka się z kłopotami powiązanymi z bólem stawów.
System kostny i mięśniowy człowieka jest wystawiany na gigantyczne obciążenia – trzeba wiedzieć, że nawet jeśli nie uprawiamy wyczynowo żadnego sportu, na nasze stawy również oddziałują znaczne siły: niezłym przykładem może być banalna czynność wchodzenia na schody, podczas której na staw kolana działa siła ponad 200 kg.



Osobami, które najczęściej wystawione są na kontuzje stawów i mięśni są sportowcy - również amatorzy. Jednak problemy ze stawami są niezwykle powszechne wśród wielu grup, nawet wśród takich, które nie są zupełnie związane ze sportem. Gdy wyczuwamy dyskomfort związany z omawianymi częściami ciała, dobrze jest skontrolować stan mięśni i połączeń kostnych za pomocą prostych i niedrogich badań, które wykonywane są bez zbędnego oczekiwania, takich jak np. emg (na czym polega EMG).
badanie
Dzięki temu badaniu można szybko sprawdzić stan układu nerwowego czy mięśni i choć samo badanie nie powinno być bolesne, zdarzać się może, że możemy odczuwać słabe bóle nawet do 3 dni po zabiegu. Następnym ważnym badaniem, które rzetelnie przedstawi diagnozę, jest choćby usg kolana. Dzięki niemu można uzyskać wiedzę o stanie podstawowych składników kolana (jak choćby wiązadła), jest ono przy tym całkowicie bezbolesne. Do badania usg nie należy się specjalnie przygotowywać i nie ma do niego znaczących przeciwwskazań (jak w wypadku omówionego już emg, gdzie nie może być ono wykonywane u pacjentów mających np. metalowe elementy w ciele). Warto mieć świadomość, że niezwykle poważną rolę pełni badający lekarz, ponieważ to właśnie on może na ”żywo” postawić diagnozę i skierować uwagę na niepokojące zwyrodnienia – zanim zdecydujemy się na usg, lepiej przeznaczyć nieco czasu na znalezienie cenionego specjalisty, choćby https://www.rehabilitacje.org/pracownia-usgdłości związanych z bólami mięśni czy stawów może narazić nas na poważne konsekwencje, które w przyszłości zwykle wymagają interwencji operacyjnej. Nawet kiedy nie przepadamy za sportem, powinniśmy w razie wątpliwości udać się do fachowca – przytoczone badania nie są kosztowne, np. usg kolana to koszt trochę ponad 100 zł.