Choroby wzroku stają się dużym problemem Polaków, w związku z tym warto pielęgnować swój wzrok.

W naszym kraju więcej, niż 10 milionów Polaków korzysta z okularów, a nieco ponad milion stosuje szkła kontaktowe. Niecałe 50% Polaków potrzebujących korekcji wzroku to nastolatki. Wady wzroku to coraz cięższy kłopot Polaków.

badania okulistyczne
Author: Les Black
Source: http://www.flickr.com
O problemach ze wzrokiem możemy mówić wtedy, gdy promienie światła, które wpadają przez źrenicę oka padają dokładnie na siatkówkę. Leczenie wad wzroku obejmuje kilka różnorakich wad, jak dalekowzroczność, krótkowzroczność, bądź też astygmatyzm. Takie komplikacje mogą zostać pokonane poprzez stosowanie okularów i szkieł kontaktowych. Są jednak również inne problemy ze wzrokiem, których skorygowanie potrzebuje właściwego zabiegu.

zbadaj wzrok
Author: Ken Teegardin
Source: http://www.flickr.com
Takim zabiegiem może być operacja na zaćmę. Zaćma jest chorobą degeneracyjną albo nabytą, która prowadzi do zmętnienia soczewki (więcej o procesie leczenia). Może prowadzić do oślepnięcia. W Polsce na zaćmę choruje około 800 tysięcy osób i są oni przede wszystkim osobami starszymi. Nie znaczy to jednak, że i osoby młodsze nie zmagają się z tą chorobą wzroku. Operacja na zaćmę to wyłączna metoda wyleczenia. Operacja taka polega na wszczepieniu innej soczewki. Inne istniejące leczenie wad wzroku to korekcja laserowa.

Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej, przejrzyj nasz kolejny tekst, w którym czeka na Ciebie interesująca informacja (https://www.pischool.pl/podstrona/25/). Rozwieje ona wszystkie Twoje niepewności.

W sytuacji nadwzroczności a także krótkowzroczności lekarz okulista zleci badania, które kwalifikują pacjenta do korekcji.

Osobno dla wszystkich wad rozważa się domniemane korzyści i ryzyko. Dużym pozytywem takich korekcji jest to, że wykonuje się je w jeden dzień, dzięki czemu pacjent po kilku godzinach może wrócić do domu. Po takim zabiegu czułość widzenia wraca już po tygodniu. W tym czasie osoba po korekcji nie powinien pracować i nie może prowadzić samochodu.

Obecnie kwestie związane ze wzrokiem nie są już tak skomplikowanym problemem, jak kiedyś. W XXI w. leczenie wad wzroku jest o wiele mniej niebezpieczne i efektywniejsze. Wiele nowych rozwiązań nie uwalnia nas jednak z przymusu dbania o swój wzrok. Szczególnie, że w dobie nowoczesnej technologii oczy są znacząco narażone. Dlatego też nie możemy zapominać o regularnych badaniach wzroku.