Atrakcyjna historia win tworzonych na terenie Polski

Historia polskiego winnictwa sięga przełomów IX i X wieku, bowiem to właśnie z tego czasu pochodzą winnice odkryte na terenie Małopolski, konkretniej na Wawelu. Najprawdopodobniej na tereny Małopolski winorośl dotarła z południowej Europy.

dobre wino
Author: Council of Presidents
Source: http://www.flickr.com
W XVI wieku produkcją win zajęli się także mieszczanie, którzy prowadzili własne winnice. Wino w tamtym czasie zyskało bardzo dużą popularność i było uważane za cenny trunek. Najwięcej winnic z tamtych czasów można było odkryć na Śląsku, i także w województwie Lubuskim w Zielonej Górze, w Lublinie albo w Krakowie. Mało tego winnice znajdowały się także w Krośnie i w okolicach Przemyśla. Wino sprowadzane było również zza granicy, w związku z tym polskie winnictwo rozpoczęło lekko podupadać, następnie do większego upadku polskich winnic przyczyniły się również wojny.

wino jako prezent ślubny
Author: p med
Source: http://www.flickr.com
Winiarstwo zaczęło powracać kilkanaście lat później, gdy to w województwie podkarpackim ustanowiono pierwsze fachowe winnice. Polskie wina poczęto tworzyć na jeszcze większą skalę i wina z Polski (zobacz czerwone wino z Polski rok 2012 Rondium) po raz kolejny zyskały dużą popularność. W roku 2011 w Polsce było już przeszło 500 profesjonalnych winnic. Aktualnie polskich winnic jest jeszcze więcej, uprawia się również dużo klasycznych form winorośli, takich jak na przykład rondo, bianca, regent albo muscat odessa. Winnice na terenie Polski modyfikują się coraz bardziej dynamicznie, natomiast wina z Polski cieszą się popularnością też za granicą. Wina te cechują się szczególnym aromatem i bogatym smakiem, zdołamy współcześnie wyróżnić niemało rodzajów i odmian win tworzonych w Polsce, które charakteryzują się najwyższą i także najlepszą jakością. Nim więc sięgniesz po znane zagraniczne wina, wskazane jest spróbować najlepszych i najpopularniejszych win polskich, gdyż zapewne urzekną Cię one swoim szczególnym smakiem.

Sporo renomowanych sklepów zajmuje się dziś sprzedażą polskich win http://www.winnicadwiegranice.pl/aktualnosci każdy miłośnik wina bez wątpliwości odnajdzie fenomenalne polskie wina, które okażą się wręcz doskonałe.