W jaki sposób pomóc dziecku cierpiącemu na autyzm przełamać barierę dzielącą go od normalnej egzystencji

Każde dziecko bywa inne, a czasami bywa inne, bo cierpi na przeróżnego rodzaju zaburzenia psychiki. Kiedyś dzieci autystyczne były piętnowane przez swoich kolegów, a nawet przez kuzynostwo. Obecnie to podejście bardzo zmieniło się (na szczęście na lepsze), także dzięki badaczom, którzy udowodnili, że odbiegające od normy zachowanie po prostu wynika z choroby.
Integracja Sensoryczna
Source: sxc.hu
Autyzm wcale nie jest tak skomplikowany do zdiagnozowania. Dzieci cierpiące na to genetyczne (testy genetyczne) schorzenie funkcjonują w sposób odmienny niż ich kuzynostwo. Unikają rozmów, zespołowych zabaw, nie potrafią nawiązywać nowych znajomości. Mają swój własny świat i tylko w nim pragną przebywać. Nie potrafią nauczyć się prozaicznych czynności (mycie zębów, sprzątanie), bo nie umieją naśladować rodziców wykonujących takie właśnie zajęcia. Zespół Aspergera jest tą łagodniejszą odmianą autyzmu. Mimo że zaburzenia nie bywają tak wielkie, to jednakże w znacznym stopniu utrudniają dziecku poprawne funkcjonowanie w najbliższym otoczeniu. Tylko odpowiednio prowadzona terapia dzieci może w obu opisanych przypadkach pomóc dzieciom cierpiącym na autyzm zacząć w miarę normalnie prowadzić codzienne życie - jak? Sprawdź.
Dziecko, rysowanie kredą
Author: iStock
Source: iStock




Dzieci autystyczne wymagają szczególnej, czyli specjalistycznej opieki.

Masz chęć zgłębić większą ilość interesujących informacji na opisywany temat? To poczytaj szczegóły (https://smartbodytrainer.pl/oferta/trening-dla-kobiet-w-ciazy/), które właśnie wspomniane informacje posiadają.

Rodzice z pewnością nie są w stanie jej zapewnić, bo po prostu nie mają właściwej wiedzy albo brakuje im już zimnej krwi. Jednym z rozwiązań jest poszukanie magistra psychologii lub pedagoga, który codziennie pracuje z takimi dziećmi i zna temat z własnego doświadczenia, a rehabilitacja dzieci to dla niego chleb powszedni, np. tutaj. Minusem tego rozwiązania może stać się fakt, że za indywidualne zajęcia terapeutyczne trzeba zapłacić, a w niektórych przypadkach dowozić dziecko do gabinetu odległego o kilkanaście kilometrów. W takim razie lepiej skorzystać z porad pracowników placówek publicznych, czyli poradni psychologiczno-pedagogicznej bądź zwrócić się o pomoc do psychologa zatrudnionego w podstawówce.


Jedną ze wspaniałych inicjatyw, o której głośno było ostatnio w telewizji, jest otwarcie specjalnej placówki oświatowej, gdzie dzieci autystyczne mają zagwarantowaną fachową opiekę. To społeczne przedsięwzięcie zasługuje na słowa uznania. Takie szkoły często powstają z inicjatywy samych matek, a także dzięki wsparciu parafii. Psycholodzy zatrudnieni w takich placówkach świetnie wiedzą, czym jest autyzm oraz zespół Aspergera, mogą więc zapewnić wychowankom wszechstronny rozwój i pomóc im wejść w dojrzałe i w miarę normalne życie.