Z jakimi kłopotami możemy pójść do psychologa rodzinnego?

Jeśli ty albo ktokolwiek z twoich bliskich posiada jakiś kłopot, musi zgłosić się z nim do specjalisty. Nieistotne czy jest to problem z dzieciakami, z mężem, czy też rodzicami.
Na każdy problem psycholog ma w każdym wypadku rozwiązanie.


poduszki
Author: sxc.hu
Source: sxc.hu


Poza terapią indywidualną i grupową istnieje jeszcze odmienna postać leczenia psychologicznego. Jest to terapia całej rodziny. Nie funkcjonuje jedna typowa szkoła terapii rodzinnej. Jeśli uczeń ma kłopoty w szkole lub tata stracił pracę, w tym czasie psycholog rodzinny niezwykle rodzinie może pomóc. Spotkanie przy terapii rodzinnej tyczy się każdego członka rodziny. Dlatego też uwaga psychoterapeuty skoncentrowana jest na wszystkich uczestnikach terapii, a nie tylko na jednej osobie. Na takiej terapii terapeuta powinien być neutralny względem wszystkich oraz nie mógłby brać strony żadnego uczestnika terapii. Rodzina na tego typu terapii nie jest osądzana. Terapeuta chce zrozumieć wszystkich oraz próbuje rozwiązywać kłopot. Nie próbuje także wytypować winnego zaistniałej okoliczności i nie twierdzi kto ma rację.


Formą terapii rodzinnej jest terapia par. Ma ona za obowiązek odbudować albo stworzyć od nowa dobrą, satysfakcjonującą więź między partnerami. Terapia (kliknij odnośnik) tego typu tyczy się zarówno aktualnych kłopotów jak i niewyjaśnionych do tej pory problemów. Koncentruje się na zrozumieniu obecnych przyczyn problemów i wyposaża pary w narzędzia, jakie pozwolą w przyszłości rozwiązywać nieporozumienia samemu. Proces tego typu terapii jest oparty na współpracy obu partnerów. Bardzo ważna jest zatem motywacja do zmiany obydwu osób.
Terapia małżeńska ułatwia partnerom konstruktywne rozwikłanie kłopotów oraz poprawę ich stosunków. Pomaga ona wyjść z kryzysu oraz odnaleźć porozumienie. Terapia par przeprowadzana jest wyłącznie przez doświadczonych terapeutów.