Leki - parę faktów, których nie znajdziecie w internecie i których nie przeczytacie na dołączonych informacjach dla chorych

Nowoczesny rynek farmaceutyczny zdają się napędzać sami pacjenci, a nawet zupełnie zdrowi obywatele. Powszechna dostępność i różnorodność tabletek sprawiają, że właściwie każdy znajdzie coś na te najmniej uciążliwe objawy, czyli np. na niewielki ból gardła.
Tabletki
Author: kev-shine
Source: http://www.flickr.com
Nierzadko zamiast pójść do doktora, swoje kroki kierujemy do pobliskiej apteki i tam pytamy aptekarza o najlepszy preparat na ból nogi. I w wielu przypadkach taką metodą omijamy kolejki pod gabinetem. Sprawdźmy więc, czy przedstawione rozwiązanie pozostaje dla nas bezpieczne i korzystne,a także, jak być świadomym nabywcą. Koniecznie należy wiedzieć, że informacje oraz sposób dawkowania umieszczony na etykiecie jest skonstruowany w niezwykle ostrzegawczy sposób. Sami doktorzy medycyny już tak rygorystycznie do sprawy nie podchodzą i nierzadko przepisują pacjentom leki, których sami obawialiby się zażyć. Sam tekst na ulotkach jest napisany trochę na wyrost, żeby klienci nie mieli jakichkolwiek pretensji w przypadku nieoczekiwanych i nieopisanych skutków ubocznych. Fakt ten jednak nie oznacza, że kurując się na własną odpowiedzialność mamy lekceważyć przestrogi producenta tabletek na sen.

Tabletki
Author: Marc Majcher
Source: http://www.flickr.com
Dużym zainteresowaniem cieszą się obecnie preparaty witaminowe. Osoby zmęczone nauką sięgają po minerały, a rodzicom w podeszłym wieku oraz przedszkolakom kupuje się syropy wzmacniające apetyt i posiadające w swoim składzie również cenne dla organizmu składniki. Reklamówki telewizyjne sugerują, żeby wręczać komplet witamin członkom rodziny, na przykład z okazji Dnia Babci lub na gwiazdkę. Duża dostępność lekarstw wywołała u niektórych zaburzenie zwane lekomanią. A to oznacza, że konkretna kobieta czuje przymus zażywania tabletek na wątrobę, chociaż sam organizm nie wymaga od niej leczenia farmakologicznego. Jeśli doktor prawidłowo postawi diagnozę, to wówczas w terapii wykorzystuje się szczególny środek zwany placebo, który nie zawiera jakiejkolwiek substancji leczniczej. Zobacz, apteka w Bełchatowie ma ciekawe oferty.

Z kolei osoby cierpiące na przewlekłe dolegliwości (np. cukrzyca) bądź są po przeszczepie płuc są zmuszone zażywać medykamenty każdego dnia. W takich i podobnych sytuacjach bardzo pomocna okazać się może porada magistra farmacji, który znajdzie dla kosztownego leku tańszy odpowiednik. W niektórych i tych wyjątkowych przypadkach jest w stanie również zasugerować preparaty zielarskie, które mniej obciążają organizm skutkami ubocznymi.