Dlaczego światło jest tak istotne? Jak dopasować światło do konkretnych miejsc?

Sztuczne oświetlenie jest bardzo istotne, tym bardziej w czasie długich, zimowych wieczorów. Ozdobne lampki stołowe są niezbędne do budowania miłego nastroju, biurowe ważne, by móc wykonywać pracę oraz czytać książki, natomiast ogólne do normalne aktywności. Badacze sprawdzili, że człowiek spędza nawet około 2000 godzin rocznie w pomieszczeniach, gdzie króluje oświetlenie sztuczne. Architekci wnętrz muszą się więc sporo natrudzić, by wykreować prawdziwie unikatowy klimat w różnych pomieszczeniach.


kinkiet dla dzieci
Author: Technolux
Source: Technolux
Aż trudno uwierzyć, ale niegdyś światło budziło strach oraz pożądanie, obecnie światło nie jest niczym nadzwyczajnym, zaś stałym pozostaje fakt, że jeśli chcielibyśmy pięknie zaaranżować pomieszczenia w naszym domu powinniśmy korzystać z jak najlepszych wzorców, jak Reccagni Angelo (). We współczesnych mieszkaniach światło spełnia tak naprawdę dwie role - użytkowe oraz dekoracyjne. Przyjemny klimat mogą stworzyć klasyczne lampy sufitowe, lecz także nowoczesne oświetlenie LED. Bardzo często natomiast myśląc o oświetleniu sztucznym, nie pamiętamy o świetle naturalnym, a takie przecież oferuje niesamowitą aurę. Światło tak na prawdę można podzielić na dwa typy. Pierwszym z nich jest oświetlenie główne. Jest w stanie całkiem oświetlić całe pomieszczenie, stanowi tło dla pozostałych źródeł światła. tego typu oświetlenie często dają zawieszone żyrandole, plafony jak również inne oświetlenie sufitowe. Dosyć ciekawą i coraz bardziej interesującą opcją są halogeny i żarówki LED. Aby je natomiast zaliczyć do oświetlenia ogólnego powinny być równomiernie rozmieszczone na suficie. Kolejny typ to oświetlenie strefowe.


oświetlenie podszafkowe
Author: Candy Polska Sp. z o.o
Source: Candy Polska Sp. z o.o
Takie światło punktowo oświetla (polecam apdmarket.pl) konkretny obszar pomieszczenia, a mogą to być lampy stojące, biurowe albo kinkiet dla dzieci (). Jasne oświetlenie jest bardzo sprzyjające w czasie robienia przeróżnych czynności, jak pracy, zaś przyciemnione sprzyja relaksowi. Oświetlenie strefowe umożliwi wspaniale podkreślić co ważniejsze dekoracje, jak obraz, figurka albo rodzinna pamiątka. W takiej sytuacji sprawdzają się przede wszystkim pojedyncze lampki halogenowe. Strefowe światło elektryczne jest alternatyw dla wysłużonych świec jak również latarenek. Aby jednak takie światło mogło rozbłysnąć trzeba odpowiedniej ilości gniazdek, do jakich możemy je podłączyć, jak gniazdko podszafkowe ().