Nasze zmysły pozwalają nam orientację w świecie. Co jednakże, jak zaczynają szwankować, zwłaszcza pogarsza się nasz zmysł widzenia?

Nasze zmysły pozwalają nam na orientację w świecie, są potrzebne, aby normalnie funkcjonować. Co jednakowoż zrobić, kiedy jeden z nich właśnie się psuje? Zwłaszcza jak jest to wzrok? Na szczęście są sposoby, żeby sobie z tym radzić.


Narzędzie do badania wzroku
Author: Michael (a.k.a. moik) McCullough
Source: http://www.flickr.com
Na początek trzeba przypomnieć, iż warunkiem dobrego i ostrego widzenia jest prawidłowa budowa, a jednocześnie działanie układu optycznego oka. Do oka ludzkiego wpadają promienie świetlne, a następnie przechodzą przez rogówkę oraz soczewkę, żeby skupić się na soczewce. Tam odbierane są przez receptory nerwowe, a w dalszej kolejności zamieniane w impulsy elektryczne. Takie impulsy dostarczane są do mózgu nerwem wzrokowym.

Rola mózgu skupia się na przekształceniu impulsu w wyraźny obraz. Operacje wad wzroku możemy wykonać przez laserową korekcję. Jest ona stosowana już bardzo długo i sprawdza się jako niezwykle właściwa metoda w zakresie wyeliminowania obowiązku noszenia okularów czy szkieł kontaktowych. Liczby mówią same za siebie, a w tym przypadku są naprawdę zachęcające, gdyż z tego sposobu skorzystało już kilkanaście milionów pacjentów na całym świecie (nasze kliniki). Na czym to polega? Za wszystko odpowiedzialna jest wiązka lasera excimerowego. Zasada funkcjonowania polega na stosowaniu tzw. zjawiska fotoablacji, który polega na usuwaniu kolejnych warstw rogówki o grubości od 0,5 do 1 mikrona. Najważniejsze w zabiegu laserowej korekcji wad wzroku jest perfekcyjne modelowanie kształtu rogówki oka (możliwości leczenia).

Powinno być tak to zrobione, żeby wpadające do oka promienie świetlne były skoncentrowane na siatkówce, w ten sposób będą kreowały wyraźny obraz. W okresie tego zabiegu parametry światła laserowego są indywidualnie dobierane dla każdego człowieka. Te parametry ustala się na podstawie danych zgromadzonych podczas badań kwalifikacyjnych pacjenta.


wzrok
Author: JZO
Source: JZO
Kiedy występuje krótkowzroczność to wynikiem korekcji będzie spłaszczenie, natomiast w momencie, jak jest to dalekowzroczność – uwypuklenie środkowej części powierzchni rogówki. Ten zabieg rokuje bardzo pozytywnie i na pewno oferuje niemal pewny rezultat poprawy wzroku. Nie dziwi więc sytuacja, iż coraz więcej osób korzysta z tego sposobu, ponieważ jest to antidotum na poważne problemy ze wzrokiem. A przecież jak coś działa, to powinniśmy z tego korzystać, szczególnie, że chodzi o coś tak ważnego jak wzrok.